Mekatronik & Otomasyon

Mekatronik ve Otomasyon, bilgisayar ve elektronik kontrol yoluyla otonom ve akıllı endüstriyel süreçleri uygulamak için makinelerin incelenmesi ve geliştirilmesine odaklanan mühendislik alanlarıdır. Bu mekanizmalar, insan için çalışmayı kolaylaştırmanın yanı sıra endüstriyel bir sürecin kontrolünü ve üretkenliğini artırmak için tasarlanmıştır. Makine ve aktüatörlerin hareket kontrolü, bir prosesin değişkenlerinin gerçek zamanlı kontrolü ve PLC otomasyonu, bir makinenin üretimi ile ilgili çevikliği ve verimliliği artırır ve nihai ürüne değer katmayan tüm bu eylemleri azaltır veya süreçleri uzatır.

Endüstrinin mevcut endüstriyel prosesleri otomatikleştirme ihtiyacı, hem basit proseslerin hem de komple endüstriyel proseslerin hızını ve verimliliğini artıran Programlanabilir Mantık Denetleyicileri (PLC) gibi kontrol elemanlarının geliştirilmesine yol açmıştır. Montaj hatlarına montaj robotlarının dahil edilmesi iş hacmini ve üretim planlamasını artırmıştır. Ek olarak, servo motorlar gibi hareket Kontrol teknolojileri, belirli konumlarda, kontrol hızında veya torkta hassas hareketler gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Mekatronik teknolojisinin sürekli gelişimi, akıllı üretim sistemlerinin temellerini atmakta, sabit kaliteyi korurken bitmiş ürünün kalitesini yükseltmekte, hataları doğru zamanda tespit ederek üretimi pazara uyarlayarak, makinelerin üretimini ve esnekliğini artırmaktadır.

Mühendislik eğitim setleri mekatronik ve otomasyon ürünlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.