Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği, mevcut mekanik cihazları geliştirmek veya yenilerini oluşturmak için çevremizdeki elemanlara fizik biliminin uygulanmasıdır. Fiziksel ilkelere dayandığından, kökeni bu ilkelerin kökenine kadar uzanır ve gelişimi mekanikteki ilerlemelerle yakından bağlantılıdır. Bununla birlikte, buhar makinesinin icadına kadar endüstrinin gelişiminin temellerinden biri haline gelmedi.

On yedinci yüzyılın Sanayi Devrimi, bu cihazın yaratılmasının bir sonucu olarak gerçekleşti. O andan itibaren Watt, Stephenson, Tesla veya Rankine kadar önemli bilim adamlarının ve mühendislerin katkılarıyla, yeni makinelerin hem konseptinde hem de geliştirilmesinde benzeri görülmemiş bir yenilenme başladı.

Bu sürece kadar bilindiği gibi sanayi kavramı, bu makinelerin gelişmesiyle değişime uğradı. Seri üretim uygulandı, makine tasarımları iyileştirildi ve sonuç olarak üretim süreçlerinin çeşitliliği arttı, bu da toplumun ihtiyaçlarına göre uyarlanmış, tahminlerin ötesinde bir yeni ürün çeşitliliğiyle sonuçlandı.

Makine mühendisliği içinde aşağıdaki çalışma ve uygulama alanlarından bahsedilebilir:
Mekanizmalar.
Yapılar.
Dinamik.
Titreşimler.
Salınımlar.

Şu anda, gıdalardan havacılığa kadar herhangi bir endüstri, en yüksek teknolojik yenilik seviyesinde olmalıdır. Bu nedenle, yeni cihazların araştırılması ve geliştirilmesi, her zaman en son teknolojiye sahip olmak ve endüstri 4.0'ın gerektirdiği seviyede olmak için özellikle önemlidir.

Mühendislik eğitim setleri makine mühendisliği ürünlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.