Elektronik Mühendisliği

Elektronik, elektronların davranışına odaklanan fizik dalıdır. Mühendislikte elektronik, elektronik devreleri inceleyen ve geliştiren kısımdır, böylece devrelerde dolaşan elektronlar, uygulamanın özelliklerinin gerektirdiği davranışa sahip olurlar.

Elektronik, 20. yüzyıl boyunca, güç kaynağı olarak çok sınırlı bir uygulamaya sahip olmaktan toplum üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya giden en gelişmiş disiplinlerden biri olmuştur. Bu büyük etkiyi anlamak için bazı önemli elektronik uygulama örnekleri, basınç seviyesi, akış seviyesi ve sıcaklık ölçümü, elektronik amplifikatör ve filtrelerin kullanımı, entegre devrelerin geliştirilmesi, mikroişlemciler ve kişisel bilgisayarlar gibi her türlü fiziksel büyüklükteki sensörler ve sayaçlardır. MOSFET, JFET, BJT, IGBT gibi farklı teknolojilerin transistörlerinin geliştirilmesi de örnek verilebilir..

Elektronik uygulamalar neredeyse sonsuzdur ve her yıl yeni uygulamalar geliştirilip eklenmektedir. Elektronik devrelerin uygulamasına bağlı olarak aşağıdaki gruplara ayrıştırılabilir: ikili veya analog sinyallerin kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak analog elektronik ve dijital elektronik, yüksek elektrik akımlarının ve elektrik gerilimlerinin kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak güç elektroniği, fiziksel büyüklüklerin vb. elektronik ölçümlerini yapmak için elektronik aletler kullanılır.

Elektroniğin geleceği, elektronik bileşenlerin minyatürleştirilmesine, verimliliklerini ve hızlarını artırmaya odaklanıyor. Bu çalışmada, grafen veya silicene gibi devrim niteliğindeki yeni malzemelerin keşfi kilit öneme sahiptir.

Mühendislik eğitim setleri Elektronik Mühendisliği ürünlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.